AZ980-1C-24D
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 24V
Request for Quotation
AZ980-1C-24D
lmages are for reference only.AZ980-1C-24D
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 24V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
AZ980-1C-24D
| Category | Relays - Automotive Relays - |
| Manufacturer | American Zettler |
| Series | AZ980 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 60 A |
| Switching Voltage | 30VDC - Max |
| Must Operate Voltage | 15.6 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 7 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Features | SUPER-ISO |
| Mounting Type | Socketable |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Coil Power | 1.6W |
| Coil Resistance | 360 Ohms |
| Base Product Number | - |
| Coil Current | 66.7 mA |
| Product Attribute |  |
| Part Number | AZ980-1C-24D | AZ980-1C-24DE | AZ980-1C-24DE | AZ980-1C-12D |
| Manufacturer | American Zettler | American Zettler | American Zettler | American Zettler |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 24V | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 24V | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 24V | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V |