AZ9871-1C-24DET
AZ9871-1C-24DET
AZ9871-1C-24DET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ9871-1C-24DET
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 24V
Quick Inquiry
AZ9871-1C-24DET
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer American Zettler
Series AZ9871
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 25 A
Switching Voltage 24VDC - Max
Must Operate Voltage 13.8 VDC
Must Release Voltage 3 VDC
Operate Time 3 ms
Release Time 1.5 ms
Features Sealed - Epoxy
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 570mW
Coil Resistance 1.01 kOhms
Base Product Number AZ9871
Coil Current 23.8 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ9871-1C-12DET AZ9871-1C-12DET AZ9871-1C-24DET AZ987-1A-12DET
Part Number AZ9871-1C-12DET AZ9871-1C-12DET AZ9871-1C-24DET AZ987-1A-12DET
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V