B32521C1105J000
B32521C1105J000
B32521C1105J000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32521C1105J000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Quick Inquiry
B32521C1105J000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3252* - MKT General Purpose
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)