B32526R3336K000
B32526R3336K000
B32526R3336K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32526R3336K000
  • Description
    CAP FILM 33UF 10% 250VDC RADIAL
  • Delivery Services
33 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32526R3336K000
Series B3252* - MKT General Purpose
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)