B32529C0332J189
B32529C0332J189
B32529C0332J189
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32529C0332J189
  • Description
    CAP FILM 3300PF 5% 63VDC RADIAL
  • Delivery Services
3300 pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Quick Inquiry
B32529C0332J189
Series B3252* - MKT General Purpose
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)