B32529C3152K289
B32529C3152K289
B32529C3152K289
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32529C3152K289
  • Description
    CAP FILM 1500PF 10% 250VDC RAD
  • Delivery Services
1500 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Quick Inquiry
B32529C3152K289
Series B3252* - MKT General Purpose
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)