B32529D5335J289
B32529D5335J289
B32529D5335J289
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32529D5335J289
  • Description
    CAP FILM 3.3UF 5% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
3.3 µF Film Capacitor 32V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Quick Inquiry
B32529D5335J289
Series B3252* - MKT General Purpose
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 32V
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)