B32560J8102J000
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC 2DIP
Datasheet
DatasheetPackage
2-DIP
Request for Quotation
B32560J8102J000
lmages are for reference only.B32560J8102J000
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC 2DIP
Datasheet2-DIP
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
1000 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
B32560J8102J000
| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Series | B3256* - MKT SilverCap™ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1000 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 2-DIP |
| Size / Dimension | 0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |