B32656S8105K564
B32656S8105K564
B32656S8105K564
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32656S8105K564
  • Description
    FILM CAP 1.0000UF 10% 850V MKP B
  • Delivery Services
1 µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Quick Inquiry
B32656S8105K564
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B32656S
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 850V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Size / Dimension 1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Termination Screw Terminals
Lead Spacing -
Applications High Pulse, DV/DT; Snubber
Ratings -
Features Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms