B32676E8155K000
B32676E8155K000
B32676E8155K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32676E8155K000
  • Description
    CAP FILM 1.5UF 10% 875VDC RADIAL
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1.5 µF Film Capacitor 875V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32676E8155K000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3267* - MKP DC-Link High Power
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 875V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 0.551" W (42.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)