B32682A7682K000
B32682A7682K000
B32682A7682K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32682A7682K000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP FILM 6800PF 10% 1.25KVDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
6800 pF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32682A7682K000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3268* - MFP Very High Pulse
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)