B32778P6506K000
B32778P6506K000
B32778P6506K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32778P6506K000
  • Description
    CAP FILM 50UF 10% 630VDC RADIAL
  • Delivery Services
50 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32778P6506K000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B32778P
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 50 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Applications Automotive
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 mOhms
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B32778P6506K000 B32774D0205J000 B32774D0205K000 B32774D0205K189
Part Number B32778P6506K000 B32774D0205J000 B32774D0205K000 B32774D0205K189
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 50UF 10% 630VDC RADIAL CAP FILM 2UF 5% 1.1KVDC RADIAL CAP FILM 2UF 10% 1.1KVDC RADIAL CAP FILM 2UF 10% 1.1KVDC RADIAL