B37987F5104K031
B37987F5104K031
B37987F5104K031
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B37987F5104K031
  • Description
    CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
  • Delivery Services
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
B37987F5104K031
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B37987F
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)