B3843FCH-20C0001H2U1930
Manufacturer
Harvatek CorporationDescription
LED RGB CHIP SMD
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, No Lead
Request for Quotation
B3843FCH-20C0001H2U1930
lmages are for reference only.B3843FCH-20C0001H2U1930
LED RGB CHIP SMD
Datasheet4-SMD, No Lead
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue 4-SMD, No Lead
B3843FCH-20C0001H2U1930
| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | Harvatek Corporation |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Configuration | - |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | - |
| Millicandela Rating | 71.5mcd Red, 360mcd Green, 71.5mcd Blue |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 1.60mm x 1.10mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue |
| Current - Test | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Viewing Angle | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue |
| Wavelength - Peak | 632nm Red, 520nm Green, 468nm Blue |
| Features | - |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 1.60mm W |
| Height (Max) | 0.40mm |