B41858H8477M000
B41858H8477M000
B41858H8477M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B41858H8477M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    SINGLE-ENDED 470UF 63V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
470 µF Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
B41858H8477M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B41858
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)