B43512B0108M000
B43512B0108M000
B43512B0108M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43512B0108M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Delivery Services
1000 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 130mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
B43512B0108M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43512
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.62 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Base Product Number -
Impedance 200 mOhms