B43544A7277M067
B43544A7277M067
B43544A7277M067
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43544A7277M067
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 550V SNAP TH
  • Delivery Services
270 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 430mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43544A7277M067
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43544
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 550 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 430mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Base Product Number -
Impedance 680 mOhms