B43640E2128M000
B43640E2128M000
B43640E2128M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43640E2128M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 70mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43640E2128M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43640
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.68 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B43640E2128M000 B43640E2128M007 B43640E2128M007 B43640E2158M007
Part Number B43640E2128M000 B43640E2128M007 B43640E2128M007 B43640E2158M007
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH