B43642B2687M000
B43642B2687M000
B43642B2687M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43642B2687M000
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
  • Delivery Services
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 120mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43642B2687M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43642
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Base Product Number -
Impedance 180 mOhms