B57236S0500M054
B57236S0500M054
B57236S0500M054
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B57236S0500M054
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM
  • Delivery Services
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±20% 1.9 A 0.453" (11.50mm)
Quick Inquiry
B57236S0500M054
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Inrush Current Limiters ICL -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series S236
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
R @ 25°C 50 Ohms
Tolerance ±20%
Current - Steady State Max 1.9 A
R @ Current 594 mOhms
Diameter 0.453" (11.50mm)
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Grade -
Qualification -
Approval Agency CQC, UL, VDE
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B57236S0500M051 B57236S0500M051 B57236S0500M054 B57236S0500M000
Part Number B57236S0500M051 B57236S0500M051 B57236S0500M054 B57236S0500M000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.5MM