B57891M0102J000
B57891M0102J000
B57891M0102J000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B57891M0102J000
  • Description
    THERMISTOR NTC 1KOHM 3930K DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
  • Delivery Services
NTC Thermistor 1k Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
Quick Inquiry
B57891M0102J000
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance in Ohms @ 25°C 1k
Resistance Tolerance ±5%
B Value Tolerance ±3%
B0/50 -
B25/50 -
B25/75 -
B25/100 3930K
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Power - Max 200 mW
Length - Lead Wire 1.42" (36.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B57891M0102J000 B57891M0102K000 B57891M0102K000 B57891M0103J000
Part Number B57891M0102J000 B57891M0102K000 B57891M0102K000 B57891M0103J000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description THERMISTOR NTC 1KOHM 3930K DISC THERMISTOR NTC 1KOHM 3930K DISC THERMISTOR NTC 1KOHM 3930K DISC THERMISTOR NTC 10KOHM 3950K DISC