B59970C0160A070
B59970C0160A070
B59970C0160A070
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B59970C0160A070
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    SENSOR PTC DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc, 9.0mm Dia x 3.5mm W
  • Delivery Services
PTC Thermistor Disc, 9.0mm Dia x 3.5mm W
Quick Inquiry
B59970C0160A070
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Temperature Sensors - PTC Thermistors
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance @ 25°C -
Resistance Tolerance -
Operating Temperature -
Power - Max -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc, 9.0mm Dia x 3.5mm W
Supplier Device Package -
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B59970C0160A051 B59970C0160A051 B59970C0160A070 B59970T1100A062
Part Number B59970C0160A051 B59970C0160A051 B59970C0160A070 B59970T1100A062
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SENSOR PTC DISC SENSOR PTC DISC SENSOR PTC DISC SENSOR PTC 70OHM 15% 4SMD