B72240L0151K102
B72240L0151K102
B72240L0151K102
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72240L0151K102
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    VARISTOR 240V 40KA SQUARE 37.5MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Square 37.5mm, Tabs
  • Delivery Services
240 V 40 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Square 37.5mm, Tabs
Quick Inquiry
B72240L0151K102
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series HighE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Current - Surge 40 kA
Energy 360J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 5200 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Square 37.5mm, Tabs