B72242L0321K102
B72242L0321K102
B72242L0321K102
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72242L0321K102
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    VARISTOR 510V 65KA ENCASED DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Encased Disc
  • Delivery Services
510 V 65 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Encased Disc
Quick Inquiry
B72242L0321K102
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series HighE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Current - Surge 65 kA
Energy 640J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 2300 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)