BAS70FILM
BAS70FILM
BAS70FILM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BAS70FILM
  • Manufacturer
    STMicroelectronics
  • Description
    DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Delivery Services
Diode 70 V 70mA Surface Mount SOT-23-3
Quick Inquiry
BAS70FILM
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V
Current - Average Rectified (Io) 70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 70 V
Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Base Product Number BAS70
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute BAS 16 B5003 BAS 16-02V E6327 BAS 16-02W E6327 BAS 3005A-02V E6327
Part Number BAS 16 B5003 BAS 16-02V E6327 BAS 16-02W E6327 BAS 3005A-02V E6327
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
RoHS Status
Description DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23 DIODE GEN PURP 80V 200MA SC79-2 DIODE GEN PURP 80V 200MA SCD-80 DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2