BB080-58-A-0-0270-0150-L-D
BB080-58-A-0-0270-0150-L-D
BB080-58-A-0-0270-0150-L-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BB080-58-A-0-0270-0150-L-D
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    58W, 0.8MMX1.2MM PITCH PIN HDR,
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 58 position 0.031" (0.80mm)
Quick Inquiry
BB080-58-A-0-0270-0150-L-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer GCT
Series BB080
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Number of Positions 58
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.106" (2.70mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 500mA