BC020-24-A-0200-0300-L-G
BC020-24-A-0200-0300-L-G
BC020-24-A-0200-0300-L-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BC020-24-A-0200-0300-L-G
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    24W, 1.0MM PITCH PIN HDR, SIL, T
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 24 position 0.039" (1.00mm)
Quick Inquiry
BC020-24-A-0200-0300-L-G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer GCT
Series BC020
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 24
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length 0.236" (6.00mm)
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A per Contact