BC035-66-A-0200-0300-L-G
Manufacturer
GCTDescription
66W, 1.0MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Request for Quotation
BC035-66-A-0200-0300-L-G
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole 66 position 0.039" (1.00mm)
BC035-66-A-0200-0300-L-G
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | GCT |
| Series | BC035 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions | 66 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Unshrouded |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | 0.244" (6.20mm) |
| Insulation Height | 0.047" (1.20mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 1A per Contact |