BC070-40-A-1-L-D
BC070-40-A-1-L-D
BC070-40-A-1-L-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BC070-40-A-1-L-D
  • Description
    40W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, SM
  • Delivery Services
40 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
BC070-40-A-1-L-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer GCT
Series BC070
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 40
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Surface Mount
Insulation Color Black
Insulation Height 0.089" (2.26mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 1A per Contact