BC085-80-A-0390-L-D
BC085-80-A-0390-L-D
BC085-80-A-0390-L-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BC085-80-A-0390-L-D
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    80W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
  • Delivery Services
80 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
BC085-80-A-0390-L-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer GCT
Series BC085
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 80
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.089" (2.26mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Pick and Place
Current Rating (Amps) 1A per Contact