BCR4700BJRAHWS
BCR4700BJRAHWS
BCR4700BJRAHWS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BCR4700BJRAHWS
  • Description
    BCR 5% +0/-250PPM WS
  • Delivery Services
47 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0202 (0505 Metric) Bonding Mountable, Moisture Resistant Thin Film
Quick Inquiry
BCR4700BJRAHWS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 47 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features Bonding Mountable, Moisture Resistant
Temperature Coefficient 0/ -250ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.020" L x 0.020" W (0.50mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.012" (0.30mm)