BDHE002520101R5MQ1
BDHE002520101R5MQ1
BDHE002520101R5MQ1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BDHE002520101R5MQ1
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 2.4 A 75mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
BDHE002520101R5MQ1
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BDHE
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core -
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)