BF020-17-A-B-0400-0300-N-G
BF020-17-A-B-0400-0300-N-G
BF020-17-A-B-0400-0300-N-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BF020-17-A-B-0400-0300-N-G
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    17W, 2MM PITCH PIN HDR, SIL, TH,
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 17 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
BF020-17-A-B-0400-0300-N-G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer GCT
Series BF020
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 17
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length 0.354" (9.00mm)
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A per Contact