BF030-20A-B1-0360-0277-0600-LB
BF030-20A-B1-0360-0277-0600-LB
BF030-20A-B1-0360-0277-0600-LB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BF030-20A-B1-0360-0277-0600-LB
  • Description
    20POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, S
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 20 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
BF030-20A-B1-0360-0277-0600-LB
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer GCT
Series BF030
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 20
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.142" (3.60mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features Board Guide, Pick and Place
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2A per Contact