BFC233611154
BFC233611154
BFC233611154
  • Delivery Services
0.15 µF Film Capacitor 275V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC233611154
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP336 1
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Applications EMI, RFI Suppression
Ratings X1
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute BFC233611153 BFC233611154 BFC233611103 BFC233611104
Part Number BFC233611153 BFC233611154 BFC233611103 BFC233611104
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL