BFC236727104
BFC236727104
BFC236727104
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC236727104
Series MKT367
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)