BFC237510104
BFC237510104
BFC237510104
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC237510104
Series KP/MKP 375
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Applications High Pulse, DV/DT
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute BFC237510102 BFC237510103 BFC237510104 BFC237510112
Part Number BFC237510102 BFC237510103 BFC237510104 BFC237510112
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL CAP FILM 1100PF 5% 630VDC RADIAL