BFC237513123
BFC237513123
BFC237513123
  • Delivery Services
0.012 µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC237513123
Series KP/MKP 375
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.012 µF
Tolerance ±3.5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)