BG040-76-A-0650-0300-N-G
BG040-76-A-0650-0300-N-G
BG040-76-A-0650-0300-N-G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BG040-76-A-0650-0300-N-G
  • Description
    76W, 2.54MM PITCH PIN HDR, DIL,
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 76 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
BG040-76-A-0650-0300-N-G
Manufacturer GCT
Series BG040
Packaging Box
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 76
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length 0.474" (12.04mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A per Contact