BG055-26A-1-0650-0530-0350-L-D
BG055-26A-1-0650-0530-0350-L-D
BG055-26A-1-0650-0530-0350-L-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BG055-26A-1-0650-0530-0350-L-D
  • Description
    26W, 2.54MM PITCH PIN HDR, SIL,
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 26 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
BG055-26A-1-0650-0530-0350-L-D
Manufacturer GCT
Series BG055
Packaging Tube
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 26
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A per Contact