BG190-44-A-3-N-D
BG190-44-A-3-N-D
BG190-44-A-3-N-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BG190-44-A-3-N-D
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    44W, 2.54MM PITCH SOCKET, DIL, T
  • Delivery Services
44 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
BG190-44-A-3-N-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer GCT
Series BG190
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 44
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 3A per Contact