BLA12-12S12
Manufacturer
Bellnix Co., Ltd.Description
DC DC CONVERTER 12V 1.5W
Request for Quotation
BLA12-12S12
lmages are for reference only.BLA12-12S12
DC DC CONVERTER 12V 1.5W
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 125mA 9V - 18V Input
BLA12-12S12
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Bellnix Co., Ltd. |
| Series | BLA12 (1.5W) |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 125mA |
| Power (Watts) | 1.5 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 81% |
| Package / Case | 7-SMD Module |
| Size / Dimension | 0.80" L x 0.55" W x 0.38" H (20.3mm x 14.0mm x 9.7mm) |
| Base Product Number | BLA12 |
| Voltage - Isolation | 500 V |
| Product Attribute |  |
| Part Number | BLA12-12S12 | BLA12-12W06 | BLA12-05S30 | BLA12-05S30 |
| Manufacturer | Bellnix Co., Ltd. | Bellnix Co., Ltd. | Bellnix Co., Ltd. | Bellnix Co., Ltd. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 12V 1.5W | DC DC CONVERTER +/-12V 1.4W | DC DC CONVERTER 5V 1.5W | DC DC CONVERTER 5V 1.5W |