BPSC00050520150TS0
BPSC00050520150TS0
BPSC00050520150TS0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BPSC00050520150TS0
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
15 µH Shielded Inductor 360mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
BPSC00050520150TS0
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BPSC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) -
Current - Saturation (Isat) 500mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)