BPSC00060630561MS0
BPSC00060630561MS0
BPSC00060630561MS0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BPSC00060630561MS0
  • Delivery Services
560 µH Shielded Inductor 3.2Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
BPSC00060630561MS0
Material - Core Ferrite
Inductance 560 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) -
Current - Saturation (Isat) 100mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 3.2Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)