BPSC00131345180M00
BPSC00131345180M00
BPSC00131345180M00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BPSC00131345180M00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
18 µH Shielded Inductor 57mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
BPSC00131345180M00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BPSC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 18 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) -
Current - Saturation (Isat) 4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 57mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)