BPXX00050520121T00
BPXX00050520121T00
BPXX00050520121T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BPXX00050520121T00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2020 (5050 Metric)
  • Delivery Services
120 µH Shielded Inductor 480 mA 1.6Ohm Max 2020 (5050 Metric)
Quick Inquiry
BPXX00050520121T00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BPXX
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 120 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 480 mA
Current - Saturation (Isat) 300mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Supplier Device Package 2020
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)