BVZ-I-R0015-1.0
BVZ-I-R0015-1.0
BVZ-I-R0015-1.0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BVZ-I-R0015-1.0
  • Manufacturer
    Isabellenhuette USA
  • Description
    RESISTOR - ISA-WELD SHUNT, 0.001
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1.5 mOhms ±1% 6W Chip Resistor Nonstandard Current Sense
Quick Inquiry
BVZ-I-R0015-1.0
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Isabellenhuette USA
Series BVZ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.5 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 6W
Composition -
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±110ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 4026
Ratings -
Size / Dimension 0.398" L x 0.272" W (10.10mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max) 0.128" (3.25mm)