BWCM001810109N1CL8
BWCM001810109N1CL8
BWCM001810109N1CL8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWCM001810109N1CL8
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR RF
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
9.1 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 52mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
BWCM001810109N1CL8
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BWCM
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 9.1 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 1.6 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 52mOhm Max
Q @ Freq 38 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4.75GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)