BWCS001610083N3K00
BWCS001610083N3K00
BWCS001610083N3K00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWCS001610083N3K00
  • Delivery Services
3.3 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 45mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
BWCS001610083N3K00
Material - Core Ceramic
Inductance 3.3 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 700 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 5.9GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)