BWVC00404018150M00
BWVC00404018150M00
BWVC00404018150M00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BWVC00404018150M00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1616 (4040 Metric)
  • Delivery Services
15 µH Shielded Inductor 850 mA 245mOhm 1616 (4040 Metric)
Quick Inquiry
BWVC00404018150M00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BWVC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 850 mA
Current - Saturation (Isat) 940mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 245mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Supplier Device Package 1616
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)